מידע שימושי

קצת על מאסטרינג

שאלות נפוצות

עד 3 ימי עסקים (בדר"כ אנחנו שולחים עוד קודם, אך לא מתחייבים).

לגבי כל שיר, רצוי להעביר ארבע הורדות:
1. קובץ הכולל הורדה של המיקס בפורמט WAV ברזולוציה שבו השיר מוקסס (בד"כ 24 ביט).

2. קובץ הכולל הורדה של ערוץ השירה בנפרד (כולל כל האפקטים), באותו פורמט ובאותה רזולוציה.

3. קובץ הכולל הורדה של קולות רקע בנפרד (כולל כל האפקטים), באותו פורמט ובאותה רזולוציה.               

4. קובץ הכולל הורדה של הפלייבק בנפרד (כלומר, כל הערוצים ללא ערוץ שירה וללא ערוצי קולות רקע), באותו פורמט ובאותה רזולוציה.

*** במידה ואין אפשרות להעביר את כל ההורדות כמפורט לעיל, ניתן להסתפק בקובץ המיקס בלבד.

לגבי כל שיר או אלבום, ניתן ורצוי להעביר את המידע להלן: שם השיר והאלבום, שם האמן המבצע, סדר שירים רצוי (במידה ומדובר בפרוייקט הכולל מספר שירים), מידע לגבי מרווחי זמן רצויים בין השירים (במידה ויש העדפות בנושא זה). כן ניתן להעביר כל אינפורמציה נוספת שרוצים לכלול במסגרת CD TEXT כגון: שמות הכותבים, המעבדים, ז'אנר, מספרי ISRC, UPC/EAN וכיוצ"ב.

בנוסף, ניתן להעביר הנחיות או הערות מקצועיות לפרויקט לפי רצונכם, וכן הפניה לרפרנסים מומלצים.

במסגרת תהליך הזמנת העבודה יתאפשר לכם להעביר את כל המידע בצורה מסודרת.

עליך לבקש ממי שביצע את המיקס להעביר לך את ההורדות ברזולוציה שבה השיר מוקסס. בדר"כ מדובר ברזולוציה של 24 ביט. במידה שאתה לא בטוח, ניתן לבדוק את נתוני הקובץ האמצעות לחיצה על קליק ימני : Properties>> Details>> Bit rate.
קובץ של 24 ביט = kbps 2116
קובץ של 16ביט = kbps 1411

רצוי שלא. רצוי שאתם תקבלו את ההחלטה האמנותית לגבי המיקס הנבחר. חשוב להדגיש: בכל מקרה, אם בקובץ שיועבר יהיו כשלים טכניים חריגים, אנו ניצור עמכם קשר בנושא לפני ביצוע העבודה. לכן, אם אתם מעוניינים דווקא במיקס ספציפי ולא בטוחים לגבי התאמתו למאסטרינג אל תחששו מכך, העבירו את המיקס שאתם אוהבים, ואם לא יהיה מתאים למאסטרינג – ניידע אתכם טרם ביצוע העבודה.

כן. אחד הקבצים שתקבלו יהיה קובץ WAV24 – Mastered for iTunes

כן, בהחלט.
ראשית, במסגרת תהליך אישור הזמנת העבודה תוכל לכתוב לטכנאי המאסטרינג את כל הערותיך ושאלותיך לגבי כל שיר ושיר. אתה יכול גם לשלוח מייל לטכנאי עם שאלותיך בכל עת. לחץ צור קשר בתפריט.

כן, אתה יכול. אנא צור איתנו קשר אם הנך מעוניין לעשות זאת.

במקרה הלא סביר שבו לא תהיה מרוצה מהעבודה, אנא פנה אלינו.
אם הבעיה היא תולדה של שגיאה מצידנו, אז אנחנו נתקן אותה ללא תשלום.
ככל שתרצה לבצע שינויים או תיקונים במאסטר הסופי – אנא צור קשר עם טכנאי המאסטרינג שלך באמצעות דוא"ל. לעתים קרובות, תיקונים קלים במאסטרינג נעשים ללא כל תשלום נוסף, אם כי זה על פי שיקול דעתו של הטכנאי. שינויים מורכבים או חוזרים יהיו כרוכים בתוספת תשלום בסך 280 ש"ח בתוספת מע"מ לכל שעת עבודה.

10 עצות שימושיות לפני מאסטרינג

1

לא מוותרים

אחרי שהשירים שלך כבר נכתבו, הולחנו, עובדו, בוצעו, הוקלטו ומוקססו, יש לך עוד הזדמנות אחת ויחידה לפני שהדיסק יורד להדפסה ויצור, כדי לבחון אותם במערכת אובייקטיבית, ולגרום להם להשמע במיטבם, וזאת באמצעות מאסטרינג איכותי.

2

בוחרים מראש

בחר את המיקסים שהכי מוצאים חן בעיניך לפני תחילת העבודה, כדי לאפשר לטכנאי להשקיע את האנרגיה והפוקוס ביצירה ולא בבחירה.

3

מתכננים מראש

ארגון סדר השירים מראש ישפיע על דרך העבודה, על הדינמיקה של השירים, ועל דרך חיתוכם הסופי ויביא לתוצאה מאוזנת יותר.

4

עבודה מהמקור

אם האלבום בוצע בשלבים, או במספר אולפנים, וקיבלת מס' מדיות של המיקסים הסופיים – אל תקבץ אותם ל- CD אחד, אל תשנה את הרזולוציה של הקובץ או את סוג הקובץ. את שינוי תדר הדגימה וסוג הקובץ תמיד טוב יותר לבצע בחדר מאסטרינג מקצועי שידע לשמר את איכות הצליל באמצעות המרה נכונה ואיכותית.

5

אוויר

המנע ככל הניתן מעבודות עריכה והוספת פלאגינים ל 2 ערוצי קובץ המיקס (כגון L2 וכיוצ"ב), על מנת להותיר "אוויר" לטכנאי המאסטרינג לבצע את העבודה באמצעות הכלים הנכונים והאיכותיים ביותר. זה לא חוסך זמן – וזה יכול רק להזיק.

6

דע את הפורמט

בצע בדיקה מקדימה מול המפעל שאתה מתכוון ליצר דרכו את המאסטר והעותקים באשר לפורמט האופטימאלי לייצור. בצע בדיקה מקדימה אם האולפן יכול לספק לך את הפורמט הרלוונטי. אולפן מאסטרינג רציני ידע לספק לך את כל הפורמטים הנדרשים.

7

רשימה מקדימה

חשוב לבצע האזנה מוקדמת למיקסים ולערוך מראש רשימה של בעיות ונקודות שחשוב לך להדגיש בפני הטכנאי.

8

רפרנסים

לפעמים קל יותר להסביר לטכנאי המאסטרינג איך אתה רוצה שהשיר או האלבום שלך ישמעו, באמצעות השמעת רפרנסים מתאימים. מומלץ להפנות לרפרנסים מקוריים שאופי הסאונד שלהם מתאים לטעמך.

9

ערוצים

מעבר לקבצי המיקס, רצוי לצרף לסשן המאסטרינג גם קבצים של הורדות של הפלייבק, השירה והקולות במופרד. בצורה זו, קיימות הרבה יותר אפשרויות עבודה, ולעיתים הדבר אף הכרחי על מנת לקבל תוצאה אופטימאלית.

10

רוגע

עבודה על אלבום ממוצע (שכולל 8-12 שירים) תתבצע בזמן עבודה מוגדר וידוע מראש. אין צורך להתקשר לאולפן ולהאיץ תהליכים. חבל שתתפשר על התוצאה בגלל שאתה בלחץ.

Levels

לקוחות ממליצים